אין חכם כבעל ניסיון: מבוגרים חכמים יותר / מאת מערכת BeOK - פורטל לרפואה פרטית

תאריך:20.3.18

מוטרדים מלשמוע כל הזמן על מחלות לב וכולסטרול? הנה בשורה טובה עבור מבוגרים וההוכחה שהורים רבים ברחבי העולם ציפו לה: מחקר חדש מגלה כי אנשים מבוגרים יותר, הם אכן חכמים יותר - לפחות בכל הנוגע לקבלת החלטות. מסתבר שמבוגרים מעל גיל 55 משתמשים במוחותיהם באופן יעיל יותר בהשוואה לצעירים, זאת מאחר שהם פחות מוטרדים מטעויות. גם אם לוקח למבוגרים זמן רב יותר להגיע להחלטה, האופן היעיל בו הם עושים זאת חוסך להם אנרגיות מיותרות.
כלפיי חוץ נראה שאנשים צעירים הם חדים יותר משום שהם מגיעים להחלטות מהר יותר ממבוגרים. אולם החוקרים אומרים שדווקא זה עשוי להיות הוכחה לחוסר הניסיון שלהם, ולא לתבונה יתרה. ממצאים אלו סותרים תיאוריות קודמות - ואת האמונות הנפוצות - על פיהן המוח שלנו מתדרדר עם הגיל ובכך פוגם ביכולתנו לקבל החלטות הגיוניות.

במהלך המחקר, שנערך במכון לגריאטריה של אוניברסיטת מונטריאול שבקנדה, החוקרים בדקו 24 צעירים בין הגילאים 18-35 ו-10 מבוגרים בגילאי 55-75. הנבדקים התבקשו להשלים סדרת משימות ברמות קושי הולכות ועולות. במהלך השלמת המשימות, החוקרים עקבו אחר הפעילות המוחית של הנבדקים ובדקו אלו אזורים מופעלים - או לא מופעלים - במקרה של ביצוע שגיאה. המחקר התפרסם בכתב העת Cerebral Cortex.
המשימות שהנבדקים התבקשו לבצע היו, למשל, התאמה של צמדי מילים על פי קטגוריות, על פי אות ראשונה זהה, או מילים שמתחרזות זו עם זו. במהלך הניסויים לא נאמר לנבדקים אלו התאמות הם צריכים לבצע. בכל פעם שעשו בחירה, נאמר להם אם הם שגו או ענו נכונה.
תוצאות הסריקות המוחיות הראו שמוחות הצעירים ומוחות המבוגרים הגיבו באופן שונה מאד כאשר נאמר לנבדקים שהם עשו שגיאה במהלך משימת התאמת המילים. בעוד שהנבדקים הצעירים מייד הפעילו כמה אזורים שונים במוחותיהם כדי להחליט מה לעשות הלאה, המבוגרים התעלמו מהשגיאה ושמרו על האזורים הרלוונטיים במוח רדומים עד למשימה הבאה.
כאשר הנבדקים הצעירים ביצעו שגיאה והיו צריכים לתכנן וליישם אסטרטגיה חדשה, כדי לבצע את המשימה כראוי, המוח שלהם "גייס" אזורים שונים לפעולה עוד לפני שהמשימה הבאה התחילה. לעומת זאת, כאשר נאמר למבוגרים שהם ביצעו שגיאה, אותם האזורים במוח גויסו רק בתחילת המשימה הבאה שהיה עליהם לבצע, ולא עוד לפני שהתחילה, כמו אצל הצעירים.

כלומר, מבוגרים מחליטים לבצע את ההתאמות הנדרשות, רק כאשר זה הכרחי ואין אפשרות אחרת. החוקרים אומרים שעל פי הממצאים נראה, כאילו מוחותיהם של מבוגרים אינם מושפעים מביקורת כפי שמושפעים ממנה מוחותיהם של צעירים ובנוסף, מוחותיהם של מבוגרים פועלים מתוך ביטחון עצמי גבוה יותר בהשוואה לאלו של צעירים. כמו כן, נראה שמוח של אדם מבוגר 'יודע' טוב יותר כיצד ראוי להקצות את המשאבים בהתאם למשימה שניצבת לפניו.

 על פי החוקרים, תוצאות ניסוי זה מהוות הוכחה לכך שאנשים הופכים נבונים יותר ככל שהם מתבגרים. הם אומרים שבמשימות מסוימות, מוחותיהם של מבוגרים יכולים להגיע לביצועים קרובים מאד לאלו של צעירים. לשם הדגמה, למבוגרים במחקר לקח זמן רב יותר לסיים את המשימות אך הם הגיעו לתוצאות מאד דומות לאלו של הצעירים.
החוקרים מסכמים ואומרים כי כבר ידוע שהזדקנות אינה תמיד מעידה על ירידה משמעותית ביכולות הקוגניטיביות. מחקרים מסוג זה מראים כי מוחם של מבוגרים הוא אכן מנוסה יותר, ואופן פעולתו במשימות מעין אלה מצביע על כך שהם יודעים שלא ירוויחו דבר מהחלטות פזיזות ומשתדלים לשקול את צעדיהם בתבונה.
על פי החוקרים, זה דומה לנמשל במשל של איזופוס על הצב והארנב: היכולת לרוץ מהר יותר לא בהכרח תביא לזכייה במרוץ - צריך לדעת כיצד לנצל את יכולותיך בצורה הטובה ביותר.


« חזור