מנהל טוב יכול להבין מה הזולת יכול לתרום לאירגון

עוד זוית להסתכלות על תורתו של פרופ' אדיג'ס

תאריך:18.1.18

ניהול שמבוצע כהלכה הוא תהליך שנועד לאפשר לארגון להגיע להיות במיטבו: תכליתי ויעיל. תורתו של פרופ' אדיג'ס שהוא מומחה עולמי לניהול ובעל מתודולוגיית ניהול הקרוייה על שמו, מכוונת לניהול טוב ונכון באופן כללי לגבי כל אירגון. אנו מביאים כאן ציטוטים מתורתו שכדאי לכל מנהל להתיחס אליהם, אבל יחד עם זאת, אנו מייעצים לראות את דבריו המובאים כאן גם מזוית הראייה של עבודה עם אנשים מבוגרים, כשהמוטו הוא: "החכמה היא לדעת לעבוד עם הזולת כשהוא שונה ממך ולהבין מה הוא יכול לתרום".
אדיג'ס אמנם אינו מזכיר בדבריו את העובדים המבוגרים, אבל אנו נטען שמכיוון שאדיג'ס מתייחס לעבודה עם השונים ממך, למרות הקונפליקט שיכול להתעורר לעיתים, הרי שכך הדבר גם לגבי העובד המבוגר, בעל הידע והניסיון, שהעבודה איתו יכולה לתרום לארגון ולהפרותו.

כשנשאל פרופסור אדיג'ס לעיקרי תורתו, ענה,  "המנהל המצוין שכולם מדברים עליו כלל לא קיים. תפקיד המנהל הרבה יותר מסובך, ולא ייתכן שרק אדם אחד ממלא אותו. דרושה עבודת צוות". לדבריו, כאן הרוב נופלים. "אנשים פוחדים מקונפליקטים , ורוצים להיות בוס יחיד. כך ארגון שנבנה על כתפי אדם אחד עלול להיפגע אנושות עם עזיבתו. החוכמה היא איך לעבוד עם הזולת כשהוא שונה ממך, איך להעריך אותו ולהבין מה הוא יכול לתרום לנו. רק כך אפשר להפוך קונפליקט לבונה".
בהתאם לכך, אדיג'ס מתנגד לטיפוחי טאלנטים, למרות הטרנד המקובל בעולם הניהול. לדבריו, טיפוח טאלנט יחיד יוצר קונפליקטים שגורמים לאנרגיה הרסנית בארגון. "המטרה היא לנתב את האנרגיה בחברה למקום בונה", אומר אדיג'ס, "להקטין את הפוליטיקה הפנים־ארגונית, החשדנות והחתרנות ולהגדיל את ההערכה והאמון ההדדי".
עם זאת, טוען אדיג'ס, הכל ניתן לשינוי. "אפשר לתת להתנצחות שבקונפליקטים לעבוד לטובתנו. אני מלמד את המנהלים גם לשתוק, לסבול בשקט ולהקשיב. מנהל טוב נמדד בעיניי לפי עומק הצלקת שעל לשונו. החוכמה היא לדעת איך להתנגד בלי לעורר התנגדות. בבתי הספר למינהל עסקים לא מלמדים את המנהלים ענווה, ומכשירים אותם להיות יותר יועצים ופחות מנהלים. מנהל טוב צריך לדעת מהן מגבלותיו".

אדיג'ס טוען בראיון ששלושת הדברים החשובים הם דווקא החזון, הערכים והמבנה של הארגון. "החזון הוא הפילוסופיה, לאן רוצים להגיע", הוא מסביר ל"כלכליסט". "חדירה לשוק האמריקאי, למשל, היא משימה נקודתית, ולא חזון. השאלה הגדולה היא במה אנו מאמינים - האם אנחנו מאמינים בלהצמיח אנשים מבפנים? מכאן עולה הצורך לעבוד בצוותים, להיות עזר כנגד ופחות להתמקד בחיפוש אחר הטאלנט. אם הטאלנט קיים, זה בונוס, אבל אני דווקא מחפש להוציא תכונות בלתי רגילות מאנשים רגילים".

 המנהל הטוב ע"פ אדיג'ס:

מסוגל לבצע את כל תפקידי הניהול תוך הצטיינות לפחות בתחום אחד.

מכיר את נקודות החולשה והחוזק שלו.

רגיש לסביבה החברתית.

אינו מנסה להיות מה שאינו.

מסוגל להכיר במעלות של אחרים, ולהסתייע בהן.

מכיר שתמהיל ניהולי נכון עלול לכלול עימותים.

יוצר סביבה פתוחה ולומדת

 

 


« חזור