עשר שניות הדייט הקצר ביותר עם המעסיק / דבורה שגיא

תאריך:3.1.18

  אני כבר לא זוכרת מה קורה בעולם הדייטים, אבל בעולם חיפוש העבודה, 10- השניות הראשונות הן הקובעות לשבט או לחסד בכל שלוש הפגישות הראשונות עם המעסיק הפוטנציאלי:

- קורות חיים
- ראיון טלפוני (בחלק מהמקרים ראיון וידאו)
- ראיון פרונטלי


בכל ראיון המראיין מתרשם מהמועמד ב- 10 השניות הראשונות. התרשמות טובה תוביל להמשך התהליך (לא מבטיח קבלה לעבודה), אבל יש לה השפעה חיובית על המשך המהלך.

גם כאן כמו בעולם הדייטים, לגוגל יש תפקיד חשוב  ובדייט כמו בדייט, מעסיקים  פונים לגוגל ובודקים, לכן גם בגיל המבוגר, כל מה שאנחנו מעלים בפייס בוק וברשתות חברתיות משפיע. אבל, לפני שמגיעים לגוגל, המעסיק הפוטנציאלי – המראיין, חברת ההשמה, או כל פונקציה אחרת, בודקים את קורות החיים.
העולם השתנה, מה לעשות?  מוסד שמחפש עובדים, משתמש במספר דרכים למצוא אותם, ובכל מקום מציעים לו הרבה – לפעמים מאות מועמדים.

המפגש הראשון הוא קורות חיים - הכלל של 10 שניות חל במקרה זה - מסמך מכוון מטרה למציאת עבודה.

בגילנו עשינו והשגנו כל כך הרבה דברים ואנחנו ממש מרגישים שכל פרט חשוב, ושהמעסיק יתרשם מאד מההצלחות שלנו. אז לא! הוא רוצה רק מה שרלוונטי לתפקיד שהוא מציע.

-        ניהלתי את ביתן הקולנוע הישראלי בקאן + רשימת כל הסרטים שהוצגו – ממש לא לעניין

-        ניהלתי מחסן  ממוחשב של... ופרוט כל המוצרים במחסן, ממש משעמם.

-        מנהלת לשכה – אחראי על +רשימת המטלות מ 8:00 בבקר ועד לסיום יום העבודה – לא מרשים. 

לכן, מה שצריך הוא מסמך בפורמט וורד, המכיל  רק פרטים רלוונטיים לדרישות המעסיק: השכלה, ניסיון תעסוקתי, שפות, יישומי מחשב.
יש להכין מסמך קו"ח שמכיל נתונים שמתאימים לדרישות של המעסיק. כדאי להוסיף במסמך קורות החיים את נקודות החוזק המקצועיות הרלוונטיות: לדוגמא: 30 שנות ניסיון בהנה"ח וידע בתוכנות ...  או מהנדס בעל ניסיון בתוכנות...

כלל האצבע בקורות החיים הוא בחינה עצמית: האם אני כמעסיק, הייתי ממשיך לקרוא  את קורות החיים שכתבתי.

צלחנו שלב א – המעסיק החליט שיש על מה לדבר, והופ, קפצנו לדייט מס. 2 : הריאיון הטלפוני

ראיון טלפוני הוא ראיון לדבר ועניין
– כלל  10 השניות קובע גם כאן. לכן, חשוב להתרכז בשאלות המעסיק ולענות בצורה קצרה ומתומצתת. זה הזמן לשאול מספר קצר של שאלות שחשובות למועמד כמו: שעות עבודה, תנאי עבודה, שכר משוער. כדי להבטיח את הצלחת הריאיון, צריך  למצוא מקום שקט לשיחה – לצאת מחדר מלא אנשים, לעצור את הרכב בצד הדרך וכו'.

נשימה ארוכה, התשובות שלנו הרשימו את המראיין והוזמנו לראיון פרונטלי:


לעיקרון 10 השניות נוסף גם הרושם מהמראה החיצוני

כמו לדייט (אם שכחתם תשאלו את הילדים) צריך להגיע בצורה  מתאימה "לדייט עבודה", גברים: לבושים מסודר מגוהץ – אבל לא לחתונה. נשים: מסודרות, מאופרות קלות, מסורקות – אבל לא זה לא הבר-מצוה של הנכד, יותר יציאה לקפה עם חברות.
ותפקידו  של גוגל הגיע – עכשיו יש את שם החברה אליה אנחנו הולכים לראיון ואת שם המראיין, זה הזמן ללמוד את החברה ולהתכונן לבחינה, בדיוק כמו לכל בחינה אחרת. חשוב ללמוד מה הפעילות של החברה, אילו מוצרים היא מוכרת או מייצרת. מה המבנה של החברה וכיצד המשרה שלי משתלבת במארג התפקידים. (בסוד, זה מה שעושים הצעירים היום לפני שנפגשים בפעם הראשונה לדייט אמיתי, לאחר השיחות בצ'אט, בטלפון).
המטרה שלנו בראיון הוא לשמור על התעניינותו של המראיין לאורך כל הדרך, ברגע שהוא יחליט שאנחנו לא בשבילו – שאין שידוך, הוא יתחיל לזלזל בראיון לכן, (זוכרים את עולם הדייטים) צריך לשמור על הסקרנות והעניין שלו:
-        להקשיב בעיון לשאלות המראיין ולענות "לעניין"
-        להראות בטחון עצמי, לא יהירות ולא להגיע מעמדה של מסכנות.

והשאלה שמופיעה בכל "ספר הוראות" לראיון מועמדים של מעסיקים:
ספר לי על עצמך

סיפור אישי – לאחר שפרשתי מתפקיד שעבדתי בו 20 שנים חזרתי לעולם הדייטים עם המעסיקים ועד היום אני עדיין לא מבינה מה המראיינים רוצים לשמוע, לדעתי גם הם לא סגורים על התשובה – אבל כולם שואלים אז גם הם שואלים:
-   מומלץ להכין תשובה שכוללת מיפוי קצר של קורות החיים המקצועיים, ציון נקודות חוזק והצלחות רלוונטיות. ההבדל בינינו לבין הצעירים הוא באורך הסיפור שלנו, מה צעירים/ןת בני 30 + או – יכולים לספר :  שירות צבאי, לימודים, עבודות סטודנטיאליות וההצלחות – הפכתי להיות אחמ"ש אחרי שנה, ותפקיד או שניים שעשו מאד סיום הלימודים. אנחנו יש לנו היסטוריה ארוכה – זנב ארוך, לכן כדאי לבחור רק את מה שרלוונטי (אני נשוי לאישה מורה ויש לי 3 ילדים ו 5 נכדים זה no no ). לעומת זאת אם יש לנו משהו ייחודי כדאי לציין אותו – אני מתאמן למרתון והשתתפתי לאחרונה במרתון ירושלים, אני בקבוצת רוכבי אופניים, "מכור" לסרטי מדע בדיוני – יאפשר למראיין להכיר אותך יותר לעומק (הכנת מקרמה מחוץ לתחום).
-    מקווה שהשאלה מה החיסרון העיקרי שלך אבדה מהעולם – כי אין לי תשובה: אוהבת לישון מאוחר, לא הכי מסודרת בעולם, קצת כפייתית?
-     נקודות הצלחה – להדגיש את התפקיד שלנו בעבודת הצוות – כי עם היד על הלב , אנחנו לא מארק צוקרברג-וגם עליו אמרו שהוא לא המציא את facebook  לבד. גם לא מצאנו בכוחות עצמנו תרופה לסרטן -  קצת צניעות עדיין לא הזיקה, ומאידך היא יכולה להציג אתכם כאנשים שמצליחים לעבוד בצוות ויודעים לתרום להצלחה ולתת כתף בזמן הצורך

 


« חזור