עובדי "דרוש ניסיון" עשו יחסי ציבור נפלאים לעובד המבוגר אומרת דניאלה בלר מ"מכבי שרותי בריאות" על העובדים שגויסו לפרוייקט "טיפה למחקר"

תאריך:22.6.18

11 עובדים גויסו לפרוייקט "טיפה למחקר" ביוזמת המכון למחקר וחדשנות של מכבי שירותי בריאות. עשרה מתוכם הם מ"דרוש ניסיון". כעת, אומרת דניאלה בלר האחראית על הפרוייקט, אנחנו מגייסים עוד שלושה מ"דרוש ניסיון"."
מדובר במחקר שבו נאספות דגימות של מטופלים מבדיקות שונות: דם, שתן, צואה וכדומה. “הדגימות נאספות, נשמרות ומקוטלגות בצורה אנונימית, כך שיוכלו לשמש במחקרים בהם, למשל, ינסו לאתר גורמים להתפתחות מחלות, ניבוי תגובה לטיפולים שונים, גילוי סמנים לאבחון מוקדם ומניעת מחלות, חקר עמידות בפני מחלות ועוד. הדגימות תהיינה זמינות לבחינת השערות מחקריות של מגוון מחקרים שונים"
כדי לעשות את כל זה, יש צורך בעובדים שיפנו אל המטופלים הנבדקים בזמן שהם מחכים לבדיקתם ויסבירו להם את כדאיות הסכמתם לתרום את הדגימה. (מלבד הפאן האלטרואיסטי, לתורמים יש גם רווח אישי. פירוט בסוף הכתבה). אלה שמביעים הסכמתם, מוחתמים על טופס הסכמה.
חיפשנו, אומרת דניאלה, אנשים שיעבדו במישרה חלקית. ההשכלה כאן פחות חשובה, מה שחשוב הוא שיהיו מכובדים, מנומסים, רגישים, בעלי ניסיון ויכולת לפנות למטופלים. נדרשת רגישות כשפונים לאנשים שמחכים בתור, חלקם בצום, חלקם כואבים, או במצבים לא נוחים אחרים.
 
למה דווקא אנשים מבוגרים, אני שואלת. "צריך", היא עונה, "יכולת להתמודד עם שלל של תגובות וניסיון החיים עוזר כאן. וגם, האמת היא שקשה להשיג צעירים שיהיו מוכנים להגיע לעבודה בשבע בבוקר, שהן שעות הפתיחה של בדיקות המעבדה". מדצמבר 2017 ועד עתה גוייסו וחתמו 22000 אנשים.
 
דניאלה מקבלת פידבקים על העובדים המבוגרים מהסניפים של מכבי, פידבקים מדהימים. "הם יסודיים, מסורים ובעלי מוסר עבודה גבוה", היא אומרת, "לאחר שהמעסיקים בסניפים השונים מכירים אותם, הם מבקשים אותם לתפקידים נוספים. חלקם אכן נשארו לעבוד במכבי בתפקידים אחרים. פשוט דרשו אותם. הם עשו בעבודתם יחסי צבור נפלאים לעובד המבוגר".
 
 דניאלה מבקשת להעביר מסר: כדאי למעסיקים לפחות לנסות להעסיק עובדים מבוגרים, ולעובדים המבוגרים היא ממליצה שינסו גם משהו אחר ממה שהם חושבים שהם רוצים או יכולים לעשות, שלא ינעלו, אולי בסופו של דבר זה יתברר ככדאי.
 
 מה יצא לכם באופן אישי מתרומת הדגימה שלכם?
"מי שייתן בדיקה כזו יוכל לראות מה בדיוק קרה עם הדגימה שלו - באילו מחקרים היא השתתפה ומה קרה במחקרים הללו". ישנו גם תמריץ אלטרואיסטי פחות - כל הדגימות יעברו בדיקה גנטית בסיסית שתוצאותיה יועברו ללקוחות, וכך בכל פעם שיילמד מן הדגימה משהו שיכול להיות רלוונטי לבריאותו של אותו מטופל שתרם אותה, הוא יקבל הודעה על כך".

« חזור